مینی‌چیلر چیست؟ - شرکت مهندسی و مشاوره صنایع مبتکران گلدیران

مینی‌چیلر، دستگاهی است که با بهره‌گیری از سیکل تبرید تراکمی، آب را خنک می‌کند و سپس آن را برای مصارف سرمایشی در تجهیزات تهویه مطبوع، ارسال می‌کند. در ساختمان‌های مسکونی یا تجاری، آب سرد تولید شده توسط مینی‌چیلر به فن‌کویل‌ها یا هواسازها پمپ شده و هوا در اثر عبور از روی سطح کویل‌ها، خنک می‌شود.

به دلیل اینکه در این سیستم، هر واحد مسکونی، اداری یا تجاری به صورت جداگانه تهویه می‌شوند، می‌توان مینی‌چیلر را یک سیستم مستقل نامید.

  • این سیستم معمولاً تجهیزاتی از قبیل منبع انبساط و پمپ سیرکولاسیون را دارا می‌باشد.
  • اکثر مینی‌چیلرها از نوع کمپرسور اسکرال و کندانسور هواخنک می‌باشد.

اصلی‌ترین قطعات و تجهیزات به کار رفته در سیستم مینی‌چیلر تراکمی هواخنک عبارتند از: کمپرسور (متراکم‌کننده)، کندانسور (تقطیر‌کننده)، شیر انبساط (فشارشکن)، اواپراتور (تبخیر‌کننده).

مینی چیلر چیست - شرکت مهندسی و مشاوره صنایع مبتکران گلدیران
مینی چیلر چیست - شرکت مهندسی و مشاوره صنایع مبتکران گلدیران
کاربرد مینی‌چیلر

در سیستم تهویه توسط مینی‌چیلر، عموماً فن‌کویل‌ها مصرف‌کننده آب سرد تولید شده در مینی‌چیلر هستند. بیشترین کاربرد مینی‌چیلرها معمولاً در ساختمان‌های مسکونی و آپارتمان‌هاست. با توجه به ابعاد کوچک مینی‌چیلرها، مناسب‌ترین محل برای جای‌نمایی آن‌ها در بالکن یا تراس می‌باشد، تا طول لوله‌کشی بین مینی‌چیلر و فن‌کویل‌ها به حداقل برسد، اما ممکن است با توجه به متراژ آپارتمان‌های مسکونی، فضای تراس آن‌ها پاسخگوی حداقل فضای مورد نیاز برای جای‌نمایی مینی‌چیلر نباشد که در این صورت دستگاه بر روی پشت بام ساختمان نصب می‌شود. از طرف دیگر، صدای دستگاهی که در تراس ساختمان قرار دارد می‌تواند برای ساکنین آزاردهنده باشد. به طور کلی، فضای نصب این نوع چیلرها یکی از چالش‌های این سیستم در منازل و ساختمان‌های مسکونی می‌باشد.

مزایای مینی‌چیلر

اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزیتی که سیستم مینی‌چیلر متصل به فن‌کویل‌ها در ساختمان ایجاد می‌کند، این است که هر کاربر در هر اتاق به طور دلخواه می‌تواند دما را تنظیم کرده و یا فن‌کویل را روشن یا خاموش کند (بدون اینکه در کارکرد بقیه فن‌کویل‌ها اثری داشته باشد) که این قابلیت بسیار مهم ضمن اینکه آسایش فردی هر شخص را به طور کامل تامین می‌کند، باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی هم می‌شود. بنابراین، از برجسته‌ترین مزایایی که این سیستم در مقایسه با برخی از سیستم‌های دیگر دارد، قابلیت کنترل مستقل دمایی در فضاهای مختلف است.

مینی چیلر چیست - شرکت مهندسی و مشاوره صنایع مبتکران گلدیران
مینی چیلر چیست - شرکت مهندسی و مشاوره صنایع مبتکران گلدیران

از مزایای دیگر آن این است که هزینه اجرای این سیستم نسبت به اجرای سیستم‌هایی مانند اسپلیت (کولر گازی) یا داکت اسپلیت ارزان‌تر است. به دلیل مسی بودن لوله‌کشی در انواع اسپلیت‌ها و داکت اسپلیت‌ها و نیاز به چند ده متر لوله مسی به طور رفت و برگشت بین یونیت‌های داخلی و خارجی، قیمت اجرای زیرساخت آن‌ها بالاتر است. در ضمن، در داکت اسپلیت به کانال‌کشی نیز نیاز است. اما در مینی‌چیلر و فن‌کویل‌ها فقط از لوله‌کشی بسیار ساده و کم‌هزینه آب استفاده می‌شود. بنابراین، تجهیزات اجرایی آن بسیار ساده و کم‌هزینه است.

  • مینی‌چیلرها به دلیل طراحی فشرده به فضای نصب کمتری نیاز دارند. این ویژگی مینی‌چیلرها فضای مناسبی را برای اضافه کردن سایر تجهیزات مورد نیاز به شما می‌دهد.
  • میزان مبرد استفاده شده در مینی‌چیلر در مقایسه با سایر سیستم‌های تبرید مستقیم کم است. استفاده از آب به عنوان سیال خنک‌کننده باعث حداقل پیچیدگی در سیستم در مقایسه با سیستم‌های معادل می‌شود.
  • در این دستگاه‌ها قابلیت لوله‌کشی طولانی بین مینی‌چیلر و فن‌کویل وجود دارد و به راحتی می‌توان با انتخاب پمپ سیرکوله مناسب، مینی‌چیلر را به فن‌کویل‌های مستقر در ساختمان متصل کرد.
  • امکان اتصال به انواع فن‌کویل سقفی توکار، کانالی، کاستی چهارطرفه، دیواری و زمینی متناسب با نوع معماری ساختمان
  • هزینه تعمیر و نگهداری پایین است.
مینی چیلر چیست - شرکت مهندسی و مشاوره صنایع مبتکران گلدیران
مینی چیلر چیست - شرکت مهندسی و مشاوره صنایع مبتکران گلدیران
مینی چیلر چیست - شرکت مهندسی و مشاوره صنایع مبتکران گلدیران
مینی چیلر چیست - شرکت مهندسی و مشاوره صنایع مبتکران گلدیران

مینی‌چیلر در صورت داشتن قابلیت هیت‌پمپ می‌تواند به جای خنک کردن آب، آب را در زمستان گرم کرده و دمای آب گرم تولید شده مناسب استفاده در سیستم گرمایش از کف می‌باشد، که البته این کار در کشور ما توجیه اقتصادی ندارد. چرا که گاز طبیعی ارزان همیشه در کشور ما موجود است و گرم کردن آب با روش هیت‌پمپ هزینه بسیار بیشتری خواهد داشت.

متخصصین تهویه مطبوع شرکت مهندسی و مشاوره صنایع مبتکران گلدیران به شما کمک می کنند تا کیفیت هوای داخل منزل یا محل کار خود را بهبود بخشید و خانواده خود را راحت تر و ایمن تر کنید. فرقی نمی کند که به دنبال یک تصفیه کننده هوا هستید یا یک سیستم تهویه مطبوع، ما اینجا هستیم تا در هر مرحله از این فرآیند به شما کمک کنیم.

با تکمیل فرم مشاوره خرید آنلاین یا تماس با شرکت مهندسی و مشاوره صنایع مبتکران گلدیران می توانید از خدمات مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *